st 27.9.2023 | Eva Šafranková

Lvi rozjetý Litvínov nezastavili, padli s ním 2:3 po nájezdech

Potřetí za sebou nerozhodla základní hrací doba a rovněž potřetí odešli Hradečtí jako poražení. Mountfield čekal ve formě hrající Litvínov, se kterým doma neprohrál přes tři a půl roku. Tentokrát tomu však bylo jinak. Hosté si vytvořili dvoubrankový náskok, domácí ale ke konci druhé třetiny vyrovnali. Předtím se ještě zranil Patrik Bartošák, do hry tak musel nastoupit Henri Kiviaho. V posledním dějství měly oba týmy gólové možnosti, jenže žádný z nich neskóroval. Zápas tedy dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých byla šťastnější Verva. Lvi si tak deváté vítězství v řadě proti Severočechům pod Bílou věží nepřipsali a padli 2:3.

Brankoviště opět hájil Patrik Bartošák, avšak oproti utkání v Českých Budějovicích zůstala ve stejném složení pouze druhá útočná formace. Také místo Matěje Chalupy naskočil Radek Pilař, pro kterého to byl vůbec první extraligový zápas v této sezoně.

Střelecky aktivnější Litvínov šel do vedení

Aktivněji do zápasu vstoupili domácí, po necelé půlminutě totiž vystřelil od modré Petr Kalina, jeho rána jen zaduněla o betony Mateje Tomka. Na druhé straně to zkoušeli Liam Kirk a Jindřich Abdul, Patrik Bartošák si však s jejich pokusy poradil. Ačkoliv měli hosté přesilovku, byl to spíše Mountfield, který zahrozil. Jordann Perret mířil zprava, ale Tomek betony sklapl včas. Lvi oslabení zvládli ubránit, přečíslení bratrů Kašových ustál zase hradecký gólman. Z další situace se už však Severočeši radovali.

Na konci desáté minuty šikovně clonil před bránou Michal Gut, který usměrnil ránu Kristapse Zileho od modré čáry za záda Bartošáka – 1:0. Otevření gólového účtu duelu Vervu poměrně nakoplo, protože poté pálila jednu střelu za druhou. Domácí gólman, jenž je rodákem z Kopřivnice, svůj tým však pokaždé podržel. Třeba pokus Nicolase Hlavy vyrazil ramenem.

Východočeši se do většího tempa dostali díky početní výhodě, jenže i když se po většinu jejího trvání drželi v útočném pásmu, výraznou příležitost si nevytvořili. Ta paradoxně přišla až v závěru první dvacetiminutovky, když se Radovan Pavlík ujal kotouče na modré a ve vlastním oslabení ujel sám vstříc Tomkovi. Litvínovský strážce svatyně ale záměr hradeckého rychlíka zakončit mezi nohy vystihl.

Hosté přidali druhý gól, Hradec však srovnal krok

Verva si do druhého dějství přenesla přesilovou hru, kterou dokázala ve 22. minutě využít. Nicolas Hlava obdržel nahrávku na útočnou modrou, odkud jeho ránu vyrazil Bartošák betonem, ale na následnou dorážku od stejného útočníka už nestihl reagovat – 0:2. Druhou početní výhodu si zahráli i hokejisté zpod Bílé věže, která byla velmi podobného rázu jako ta první, avšak Lvi byli o něco více nebezpeční. David Šťastný trefil hruď Tomka, při dorážce Patrika Miškáře se Tomek roztáhl, jak nejvíce mohl a zabránil inkasování.

Výborný zákrok předvedl i brankář Mountfieldu po příležitosti hostujícího kapitána Patrika Demela, jenž mířil skoro do prázdné klece. Zároveň se však Bartošák při tomto zásahu zranil, a tak musel nastoupit Henri Kiviaho, pro kterého to byl první mač v sezoně 2023/24 a který předchozí den proti Znojmu vychytal nulu za partnerský Kolín. Východočeši se postupně herně zvedli. Z toho vytěžil Marek Zachar, jehož střela z mezikruží málem doputovala za brankovou čáru, ale Tomek puk odpálil včas.

Před Tomkem vznikla menší strkanice, do které se zbytečně zapojil i Martin Havelka, a tak šel pykat na dvě minuty. A toho Hradečtí využili. Nejprve gólovou radost překazila Davidu Šťastnému branková konstrukce, potom se ale z přečíslení dvou na jednoho nad beton bývalého gólmana Brna prosadil Oliver Okuliar, jenž si v pátém kole připsal pátý gól – 1:2. Uběhlo pět minut a domácí vyrovnali. Při signalizované výhodě totiž z první pálil Tomáš Pavelka, kotouč za Tomka dotlačil Radovan Pavlík. Lvi byli jako na koni a další trefu mohl přidat David Šťastný, jenže podruhé v tomto utkání trefil tyč. Do kabin se tak šlo za stavu 2:2.

Ani jeden z celků se ze zajímavých příležitostí neprosadil

V závěrečné třetině zkusil Mateje Tomka prověřit Bohumil Jank, jeho pokus však letěl vysoko nad břevno. Naopak osamocený Liam Kirk, reprezentant Velké Británie, mohl dostat svůj celek do vedení. Finský gólman ve službách Mountfieldu si ovšem mezeru mezi betony pohlídal. Verva ve své aktivitě pokračovala i nadále. Pawel Zygmunt, spoluhráč prvního Brita v klubové historii Litvínova, byl ještě blíž gólu, ale jeho přízemní pokus zacinkal o levou tyčku.

Hráči z mužstva, které leží na úpatí Krušných hor, měli další příležitost skórovat. V početní převaze pěti proti čtyřem pálil Marek Baránek. Střela letní posily Severočechů byla nejspíš v mezikruží tečována, v prostoru mezi třemi tyčemi ale neskončila. Hra se docela přelévala z jedné strany na druhou, oba strážci svatyň však nedopustili, aby se kotouč objevil za jejich zády. Východočeši si to opět zkomplikovali dalším vyloučením, avšak čtvrté oslabení zvládli ubránit bez úhony.

Hra postupem času nabírala na obrátkách, a to ve všech směrech. Nechyběly tomu ani emoce a atmosféra v ČPP Aréně byla čím dál víc bouřlivá. Rozhodnout mohl čtyři minuty před koncem Oliver Okuliar, hrací předmět však pod Tomkovým betonem neprocpal. Poslední zákrok v základní hrací době si připsal litvínovský brankář, když do lapačky ukryl ránu Bohumila Janka.

Kiviaho vychytal trestné střílení, nájezdy ale zvládla lépe Verva

Prodloužení patřilo především svěřencům Tomáše Martince, kteří se dobré tři minuty drželi v útočné třetině. Svědčil o tom i počet střel – 6:1 pro Lvy. Christophe Lalancette zakončoval otočkou bekhendem, Mateji Tomkovi se však podařilo zasáhnout betonem. Záhy se v brejku ocitl Patrik Demel, kterého hákoval Ralfs Freibergs, a proto rozhodčí nařídili trestné střílení. K němu se postavil Ondřej Kaše, forvardovi se zkušenostmi z NHL se ale klička vůbec nevydařila. Utkání tedy dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých se trefili pouze Petr Koblasa a David Kaše. Hradečtí neuspěli ani jednou, s Vervou tak padli 2:3 a potřetí za sebou brali alespoň bod.